Jak stworzyć japoński ogród?

Projektując ogród zawsze zastanawiamy się jakie rośliny do niego wybrać, jak je rozmieścić. Często sami nie wiemy w jakim stylu powinien on być? Uporządkowany, na wzór pałacowych ogrodów geometrycznych czy może, dziki, romantyczny? Jeżeli jednak chcielibyśmy trochę obu tych rzeczy warto zastanowić się nad założeniem ogrodu w stylu japońskim.

Czym właściwie jest?

Sztuka ogrodowa w kraju kwitnącej wiśni rozwija się nieprzerwanie od starożytności do czasów obecnych. Japoński ogród to symetria i harmonia. U podstaw powstania tego typu założeń ogrodowych leży filozofia, aby naśladować przyrodę, pielęgnować ją, lecz nie niszczyć.

Jest to nieco podobne podejście jak przy angielskich ogrodach, lecz tutaj natura ma być pod kontrolą. To właśnie z Japonii wywodzi się sztuka kształtowania drzew bonsai i kompozycje żwirowo-roślinne. Wszystkie elementy takiego założenia składają się w harmonijną całość. Krzewy otoczone przez grabiony żwir lub piasek imitują położone na morzu wyspy. Wiele zabiegów kompozycyjnych ma na celu stworzenie miniaturowych krajobrazów.

Woda

Najważniejszym elementem japońskiego ogrodu, którego nigdy nie może zabraknąć jest woda. Może to być staw, strumień czy wodospad. W ostateczności nieregularna plama jasnego piasku. Dlaczego woda jest tak ważna? Ponieważ według buddyjskich wierzeń odpędza zło i przyciąga szczęście.

japońskie ogrody

REKLAMA:

Dla osób poszukujących kreatywnych zabawek, np. japońskich klocków, zapraszamy na stronę: kreatywnedziecko.eu

Kamienie i piasek

Kolejnym niezbędnym elementem przy tego typu założeniu są kamienie i piasek. Używane są one także w europejskich stylach, jednakże w zupełnie inny sposób. Duże kamienie reprezentują góry. Płaskie stanowią przedstawienie ziemi. Z kolei piasek i żwir, regularnie grabione, symbolizują piaszczystą plażę lub płynącą rzekę.

Roślinność

Bardzo ważny jest też dobór roślin do naszego założenia. W roślinności dominuje kolor zielony, jedynie gdzieniegdzie poprzetykane roślinami w kolorach czerwonych, różowych, żółtych i białych. W ogrodzie japońskim dominują krzewy i drzewa, kwiaty są jedynie dodatkiem.

Najbardziej charakterystyczne dla tego rodzaju założeń są klony palmowe oraz drzewka bonsai, jednak w naszym ogrodzie powinny znaleźć się także krzewy azalii, dęby, wiśnie, klony, wierzby, cyprysy i sosny. W oczku wodnym powinniśmy posadzić lilie wodne.

Warto stworzyć swój własny japoński ogród, który jest niezwykle elegancki i urokliwy. Jego niekwestionowaną zaletą jest to, że styl ten sprawdzi się w małych i dużych ogrodach. Jednakże, aby ten rodzaj ogrodu cieszył nas swoim wyglądem musimy poświęcać mu całkiem dużo uwagi.

Odpowiednio zadbany z pewnością będzie doskonałym miejscem do wypoczynku przez długie lata.